Nebezpečí používání projímadel při hubnutí


Nebezpečí používání projímadel při hubnutí

Jeden populární hubnutí doplňky dostupné na trhu dnes mají podobu čaje. V obchodech po celém světě se prodávají čaje na hubnutí, dietetické čaje a další, ale všechny jsou vlastně stejné. Mohou se zdát účinné, ale co není vidět, může vám ve skutečnosti uškodit.

Jedním z účinků pití dietetického čaje je častá stolice. To dává lidem pocit očisty těla. Tito lidé možná dostanou ze svého těla toxiny, ale není to úplně jediná věc, kterou čaj na hubnutí ve skutečnosti s tělem dělá. Čaj na hubnutí obsahuje byliny, které jsou přírodními projímadly. Patří mezi ně aloe, senna, kořen rebarbory, kaskára, rakytník a ricinový olej. Jedná se o produkty, které se získávají z rostlin a používají se již od starověku díky své účinnosti při léčbě zácpy a k vyvolání pohybu střev.

Cascara, ricinový olej a senna jsou látky, které jsou uznávány jako projímadla dostupná bez předpisu a jsou také regulovány jako léky. Vědecké studie ukazují, že při průjmu vyvolaném projímadly se v těle nevstřebává významné množství přijatých kalorií.

Důvodem je to, že projímadla nepůsobí na tenké střevo, kde se vstřebává většina kalorií. Místo toho působí na tlusté střevo. Pokud se užívají ve velkém množství po delší dobu, mohou ovlivnit vstřebávání tuků v těle. To může vést k mastnému průjmu a ztrátě hmotnosti. Zneužívání projímadel je běžnou praxí u lidí, kteří trpí bulimií a mentální anorexií.

Předávkování projímadly sice může zaručit úbytek hmotnosti, ale může také způsobit trvalé poškození gastrointesitálního traktu a oslabení a změknutí kostí, což je stav známý jako osteomalacie. Pijáci čajů na hubnutí mohou ve skutečnosti výrobek protežovat, protože jsou levnější a chutnají lépe než jiná projímadla prodávaná na trhu. Jiní lidé, například lidé s poruchami příjmu potravy, jako je bulimie a mentální anorexie, pijí odtučňovací čaje, protože působí rychle a produkují vodnatou stolici a mají řídkou konzistenci.

Embed from Getty Images

Ženy mohou být dokonce k účinkům čajů na hubnutí náchylnější. Ačkoli není známo, že by přímo zasahovaly do menstruačního cyklu a plodnosti žen, měly by si dát pozor, pokud jejich pití způsobuje rychlé shazování váhy. Pro těhotné ženy není bezpečné ani užívání jakýchkoli projímadel. Moudří a zodpovědní bylinkáři také nedoporučují těhotným ženám a ženám, které se snaží otěhotnět, užívat sennu a další bylinné produkty s projímavými účinky.

Na tyto poznatky je třeba si dát pozor, protože označení čajů na hubnutí na dnešním trhu může být naprosto zavádějící. Například běžně označují projímavé vlastnosti jako „přirozené vlastnosti pro čištění střev“ a nepoužívají výslovně slovo „projímadlo“. některé dokonce na etiketách používají termín „nízkokalorické“. Tyto výrobky ve skutečnosti neobsahují v podstatě žádné kalorie ani živiny; samozřejmě pokud nejsou slazené.

Nežádoucí účinky zneužívání projímadel v podobě čajů na hubnutí se zpravidla objevují, pokud se užívají ve větším množství nebo déle, než je doporučeno. Patří mezi ně nevolnost, žaludeční křeče, zvracení, průjem, mdloby, krvácení z konečníku,poruchy elektrolytů a dehydratace, jakož i zranění a v horším případě smrt. Bylo také zjištěno, že nadměrné užívání stimulačních projímadel způsobuje těžkou zácpu a bolesti po dlouhou dobu (až po desetiletí) v důsledku ztráty funkce tlustého střeva. To nakonec vedlo k chirurgickému odstranění tlustého střeva úplně.

You may also like