Efektivní hubnutí


Efektivní hubnutí

Mnoho z nás žije svůj život jako zvířata v ohradě. Stvořeni k pohybu se příliš často zavíráme do klece. Máme těla stvořená k tomu, abychom se proháněli po savanách, ale žijeme životním stylem určeným k přesunům z postele na snídaňový stůl, na sedadlo v autě, na židli v kanceláři, do stánku v restauraci, na gauč v obývacím pokoji a zpět do postele.

Nebylo tomu tak vždycky. Není to tak dávno, co ve Spojených státech muž, který pracoval na farmě, denně uběhl 15 kilometrů a jeho žena 7 kilometrů. Dnes nás každodenní pracovní a domácí povinnosti připoutávají k židlím, a pokud chceme mít pohyb, musíme ho vyhledávat.

Zdravotní odborníci ostatně trvají na tom, že problém obezity je pravděpodobně způsoben přinejmenším stejnou měrou nedostatkem fyzické aktivity jako přejídáním. Proto je důležité, aby se lidé potřebovali hýbat. To však neznamená, že jedno nebo dvě kolečka kolem staré školní dráhy vynahradí denní dávku koblih. Samotné cvičení není podle odborníků příliš účinné. Tvrdí, že pokud budete pouze cvičit a nezměníte svůj jídelníček, možná se vám podaří zabránit přibírání na váze nebo dokonce na nějakou dobu pár kilogramů shodit. Nicméně není pravděpodobné, že si to udržíte, pokud cvičení nebude součástí celkového programu. Čím pravidelněji cvičíte, tím snadněji si váhu udržíte. Zde je návod, co dělat každý den, abyste si zajistili potřebný pohyb.

1. Dopřejte si kvalitní Zzzs

Dbejte na to, abyste se dostatečně vyspali. Dobré spánkové návyky cvičení prospívají, upozorňují odborníci. Pokud se během dne cítíte vyčerpaní, je méně pravděpodobné, že se během dne budete věnovat větší fyzické aktivitě. Kromě toho existují důkazy, že unavení lidé mají tendenci více jíst a využívají jídlo jako náhražku za potřebný odpočinek.

2. Projděte se pěšky.

Je to pravděpodobně nejjednodušší cvičební program ze všech. Ve skutečnosti to může být vše, co kdy budete muset udělat, podle odborných rad některých zdravotních odborníků. Postupně se dopracujte k alespoň 30 minutám rychlé chůze pětkrát týdně. Svižné procházky mají samy o sobě zdravotní a psychické přínosy, které stojí za to.

3. Projděte se na běžícím pásu.

Když je špatné počasí, nemusí se vám chtít chodit ven. Ale pokud máte v místnosti s televizí běžecký pás, můžete dohnat své oblíbené pořady a přitom udělat denně dobrý obrat pro svůj plán na udržení váhy. Většina z nás se stejně dívá na televizi a cvičební zařízení v interiéru umožňuje každému proměnit sedavou činnost ve zdravou procházku.

Embed from Getty Images

4. Využijte čas.

Když pomineme výmluvy, nedostatek času je jistě limitujícím faktorem většiny životních stylů. Proto odborníci na zdraví doporučují základní vodítko pro zařazení cvičení do vašeho rozvrhu.

Věnujte se co nejvíce pohybu, při kterém se cítíte dobře, aniž by vám to narušovalo pracovní nebo rodinný život. V případě potřeby si připomeňte, že když zabráníte přibývání na váze, předcházíte mnoha zdravotním problémům; a udržení zdraví je darem pro vaši rodinu i pro vás samotné.